Radiowizjografia

Cele i korzyści wynikające z wykorzystania stomatologicznych zdjęć RTG

Radiologia jest jedną z kluczowych dziedzin pomagających w nowoczesnym leczeniu pacjentów w gabinetach stomatologicznych.

W wielu przypadkach wykonywanie zdjęć RTG na początku wizyty pozwala na prawidłową ocenę stanu zaawansowania zmian w uzębieniu, co z kolei stanowi podstawę do podjęcia przez lekarza właściwej decyzji polegającej na rozpoczęciu leczenia lub konieczności usuniecia zebów. Dzięki wykonaniu zdjęcia można wykryć także próchnicę znajdującą się pod wypełnieniem (tzw. próchnica wtórna), czy też ocaniać zmiany próchnicowe znajdujące się w miejscach niedostępnych podczas badań klinicznych (np. na powierzchniach stycznych)

Współpraca stomatologii z radiologią nie ogranicza się jedynie do tego typu ocen. Także w trakcie leczenia niejednokrotnie korzysta się z pomocy radiologicznej w celu zdiagnozowania efektów leczenia. Ma to miejsce np. w trakcie leczenia kanałowego gdzie wiedza na temat właściwego wypełnienia poszczególnych kanałów jest niezbędna do prawidłowego potwierdzenia tego typu leczenia. W tym przypadku wykonuje się zdjęcia kontrolne na przestrzeni kolejnych etapów leczenia.

Zdjęcia rentgenowskie pomagają też w ocenie zaawansowania innych chorób zlokalizowanych w obrębie interesującej stomatologa okolicy np. kostniaki czy zmiany wywodzące się ze śluzówki.

Zdjęcie rentgenowskie mają też fundamentalne znaczenie w ujawnieniu zębów zatrzymanych, czy też położenia niewidocznych jeszcze ósemek.

Nie wykonujemy zdjęć rentgenowskich kobietom w ciąży.

 

Centrum Stomatologii Help sp.z o.o. sp.k.

ul. Głogowska 82, tel: 61 866 54 84

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem